Articlebio

Schedule for World Cup 2018, Russia

Sports by Published on Updated on 18 Jun, 2018

World Cup 2018, Qualified Teams

CAPTION: World Cup 2014 Trophy SOURCE: bleacherreport
Group A
1. Russia
2. Saudi Arabia
3. Egypt
4. Uruguay

 

Group B
1. Portugal
2. Spain
3. Morocco
4. Iran

 

Group C
1. France
2. Australia
3. Peru
4. Denmark

 

Group D
1. Argentina
2. Iceland
3. Croatia
4. Nigeria

 

Group E
1. Brazil
2. Switzerland
3. Costa Rica
4. Serbia

 

Group F
1. Germany
2. Mexico
3. Sweden
4. Korea Republic

 

Group G
1. Belgium
2. Panama
3. Tunisia
4. England

 

Group H
1. Poland
2. Senegal
3. Colombia
4. Japan

Schedule, FIFA World Cup 2018

GROUP STAGE

Date Match Venue

Kick-off

GMT

Kick-off

The U.S.

Results

Thursday, June 14 Russia v Saudi Arabia (A) Moscow (Luzhniki) 4 pm 12 pm 5-0
Friday, June 15 Egypt v Uruguay (A) Ekaterinburg 1 pm 9 am 0-1
Friday, June 15 Morocco v Iran (B) St Petersburg 4 pm 12 pm 0-1
Friday, June 15 Portugal v Spain (B) Sochi 7 pm 3 pm 3-3
Saturday, June 16 France v Australia (C) Kazan 11 am 7 am 2-1
Saturday, June 16 Argentina v Iceland (D) Moscow (Spartak) 2 pm 10 pm 1-1
Saturday, June 16 Peru v Denmark (C) Saransk 5 pm 1 pm 0-1
Saturday, June 16 Croatia v Nigeria (D) Kaliningrad 8 pm 4 pm 2-0
Sunday, June 17 Costa Rica v Serbia (E) Samara 1 pm 9 am 0-1
Sunday, June 17 Germany v Mexico (F) Moscow (Luzhniki) 4 pm 12 pm 0-1
Sunday, June 17 Brazil v Switzerland (E) Rostov-on-Don 7 pm 3 pm 1-1
Monday, June 18 Sweden v South Korea (F) Nizhny Novgorod 1 pm 11 am  
Monday, June 18 Belgium v Panama (G) Sochi 4pm 12pm  
Monday, June 18 Tunisia v England (G) Volgograd 7 pm 3 pm  
Tuesday, June 19 Poland v Senegal (H) Moscow (Spartak) 1 pm 11 am  
Tuesday, June 19 Colombia v Japan (H) Saransk 4 pm 12 pm  
Tuesday, June 19 Russia v Egypt (A) St Petersburg 7 pm 3 pm  
Wednesday, June 20 Portugal v Morocco (B) Moscow (Luzhniki) 1 pm 9 am  
Wednesday, June 20 Uruguay v Saudi Arabia (A) Rostov-on-Don 4 pm 12 pm  
Wednesday, June 20 Iran v Spain (B) Kazan 7 pm 3 pm  
Thursday, June 21 France v Peru (C) Ekaterinburg 1 pm 9 am  
Thursday, June 21 Denmark v Australia (C) Samara 4 pm 12 pm  
Thursday, June 21 Argentina v Croatia (D) Nizhny Novgorod 7 pm 3 pm  
Friday, June 22 Brazil v Costa Rica (E) St Petersburg 1 pm 9 am  
Friday, June 22 Nigeria v Iceland (D) Volgograd 4 pm 12 pm  
Friday, June 22 Serbia v Switzerland (E) Kaliningrad 7 pm 3 pm  
Saturday, June 23 Belgium v Tunisia (G) Moscow (Spartak) 1 pm 9 am  
Saturday, June 23 Germany v Sweden (F) Sochi 4 pm 12 pm  
Saturday, June 23 South Korea v Mexico (F) Rostov-on-Don 7 pm 3 pm  
Sunday, June 24 England v Panama (G) Nizhny Novgorod 1 pm 9 am  
Sunday, June 24 Japan v Senegal (H) Ekaterinburg 4 pm 12 pm  
Sunday, June 24 Poland v Colombia (H) Kazan 7 pm 3 pm  
Monday, June 25 Uruguay v Russia (A) Samara 3 pm 11 am  
Monday, June 25 Saudi Arabia v Egypt (A) Volgograd 3 pm 11 am  
Monday, June 25 Spain v Morocco (B) Kaliningrad 7 pm 3 pm  
Monday, June 25 Iran v Portugal (B) Saransk 7 pm 3 pm  
Tuesday, June 26 Denmark v France (C) Moscow (Luzhniki) 3 pm 11 am  
Tuesday, June 26 Australia v Peru (C) Sochi 3 pm 11 am  
Tuesday, June 26 Nigeria v Argentina (D) St Petersburg 7 pm 3 pm  
Tuesday, June 26 Iceland v Croatia (D) Rostov-on-Don 7pm 3pm  
Wednesday, June 27 South Korea v Germany (F) Kazan 3 pm 11 am  
Wednesday, June 27 Mexico v Sweden (F) Ekaterinburg 3 pm 11 am  
Wednesday, June 27 Serbia v Brazil (E) Moscow (Spartak) 7 pm 3 pm  
Wednesday, June 27 Switzerland v Costa Rica (E) Nizhny Novgorod 7 pm 3 pm  
Thursday, June 28 Japan v Poland (H) Volgograd 3 pm 11 am  
Thursday, June 28 Senegal v Colombia (H) Samara 3 pm 11 am  
Thursday, June 28 England v Belgium (G) Kaliningrad 7 pm 3 pm  
Thursday, June 28 Panama v Tunisia (G) Saransk 7 pm 3 pm  

LAST 16

Date Match Venue

Kick-off

GMT

Kick-off

The U.S.

Saturday, June 30 1C v 2D (Match 50) Kazan 3 pm 11 am
Saturday, June 30 1A v 2B (Match 49) Sochi 7 pm 3 pm
Sunday, July 1 1B v 2A (Match 51) Moscow 3 pm 11am
Sunday, July 1 1D v 2C (Match 52) Nizhny Novgorod 7 pm 3 pm
Monday, July 2 1E v 2F (Match 53) Samara 3 pm 11 am
Monday, July 2 1G v 2H (Match 54) Rostov-on-Don 7 pm 3 pm
Tuesday, July 3 1F v 2E (Match 55) St Petersburg 3 pm 11 am
Tuesday, July 3 1H v 2G (Match 56) Moscow (Spartak) 7 pm 3 pm

QUARTER-FINALS

Date Match Venue

Kick-off

GMT

Kick-off

The U.S.

Friday, July 6 Winner 49 v winner 50 (57) Nizhny Novgorod 3 pm 11 am
Friday, July 6 Winner 53 v winner 54 (58) Kazan 7 pm 3 pm
Saturday, July 7 Winner 55 v winner 56 (60) Samara 3 pm 11 am
Saturday, July 7 Winner 51 v winner 52 (59) Sochi 7 pm 3 pm

SEMI-FINALS

Date Match Venue

Kick-off

GMT

Kick-off

The U.S.

Tuesday, July 10 Winner 57 v winner 58 St Petersburg 7 pm 3 pm
Wednesday, July 11 Winner 59 v winner 60 Moscow (Luzhniki) 7 pm 3 pm

THIRD-PLACE PLAY-OFF

 

Saturday, July 14

Losers of two semi-finals St Petersburg 3 pm 11 am

FINAL

Sunday, July 15 Winners of two-semi-finals Moscow (Luzhniki) 4 pm 12 pm